Wzgórze Wawelskie - tutaj rozpoczęła się historia. W tym miejscu otwieramy opowieść o mieście i królestwie. Na Wzgórzu obok siebie umieszczone zostały dwa silne, wzajemnie się wspierające a czasem konkurujące ze sobą ośrodki władzy – politycznej i religijnej. Zamek Królewski na Wawelu to siedziba królów i książąt z dynastii Piastów i Jagiellonów, w czasach rozkwitu potęgi gospodarczej i politycznej Polski. Katedra Wawelska to nie tylko kościół pełniący funkcję sakralną, z powstałym w XVII wieku „Ołtarzem Ojczyzny” poświęconym Św. Stanisławowi, ale i miejsce tryumfów, koronacji oraz pochówku władców ze wszystkich dynastii rządzących Polską oraz postaci zasłużonych dla kultury polskiej i polskiej racji stanu.
Schodząc ze Wzgórza udajemy się przez ulicę Kanoniczą, wzdłuż której mijamy wielowiekowe kamienice stanowiące niegdyś własność Kapituły Krakowskiej, Plac Św. Marii Magdaleny, ulicę Grodzką, w kierunku „serca” miasta ulokowanego w 1257 roku - Rynku Głównego. To jeden z największych średniowiecznych placów Europy. Stanowi on centrum precyzyjnie zaplanowanego w XIII wieku, nowego zespołu urbanistycznego, wielkiego założenia opartego na siatce 9 kwadratów, w którym wpisano już istniejące budynki Kościoła Św. Wojciecha oraz Kościoła Mariackiego, wyznaczono miejsce handlu – Sukiennice, Kramy, Wagi Wielką i Małą oraz miejsce sprawowania władzy – Ratusz.
Z Rynku Głównego idziemy ulicą Floriańską w kierunku zachowanego fragmentu fortyfikacji z Bramą Floriańską oraz Basztami Pasamoników, Stolarską i Ciesielską. Po przejściu Bramy ujrzymy fortecę zwaną Barbakanem, która wzmocniła obronę miasta w 1499 roku od północy. W tym miejscu przez wieki odbywały się uroczyste wjazdy orszaków królewskich, poselskich oraz trofealnych do Krakowa.
Świetnym uzupełnieniem tej wycieczki jest zwiedzenie Muzeum Podziemia Rynku (oddział Muzeum Krakowa), gdzie można poznać historię i tradycję handlu, rzemiosła i życia w dawnym, średniowiecznym Krakowie.
Czas: 2 – 2,5 h
Zwiedzanie Muzeum Podziemia Rynku zajmuje kolejną 1 h.
Plac Wolnica to Rynek miasta ulokowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku. W tym miejscu rozpoczyna się opowieść o wielowiekowym mieście, które stało się integralną częścią Krakowa na początku XIX wieku. Ratusz i fara miejska - Kościół Bożego Ciała przy rynku, Kościół Św. Katarzyny oraz Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce stanowią ważne, choć nie jedyne, punkty na chrześcijańskiej mapie Kazimierza. Miasto przez wieki stanowiło swego rodzaju konkurencję, ale i wsparcie dla najsilniejszego członu średniowiecznego trójmiasta – Krakowa. Oddzielone od niego rzeką, rozwijało się we własnym rytmie i tempie z charakterystyczną swoją wschodnią częścią zwaną Oppidum Iudeorum – Miastem Żydowskim.
Historia Żydów Kazimierskich sięga samego zarania dziejów miasta. Budynki Starej Synagogi i Synagogi Remuh wraz z ze Starym Cmentarzem, Mykwa usytuowane przy ulicy Szerokiej wraz z Synagogami Izaaka, Kupa, Tempel pozwalają zajrzeć za zasłonę czasu, który minął i podejrzeć jak przed wiekami żyli i pracowali, świętowali i odpoczywali mieszkańcy żydowskiej części miasta.
Świetnym uzupełnieniem tej wycieczki jest zwiedzenie Muzeum Judaistycznego (oddział Muzeum Krakowa), gdzie można poznać religię i tradycje Żydów Kazimierskich.
Czas: 2 – 2,5 h
Zwiedzanie Muzeum Judaistycznego zajmuje kolejne 45 min.
Kraków jest miastem ulokowanym na prawie magdeburskim w 1257 roku przez księcia Bolesława V Wstydliwego, jednak jego historia jest znacznie dłuższa. W jej skład wchodzi historia Okołu – miasta przedlokacyjnego - wraz z Kościołami św. Andrzeja, św. Wojciecha, Kościołem Mariackim oraz Kościołów i Klasztorów OO. Dominikanów oraz OO. Franciszkanów.
Do dnia dzisiejszego zachowany układ urbanistyczny z czasów średniowiecza pozwala na przejście się szlakiem architektury romańskiej i gotyckiej Starego Miasta, poznanie Rynku Głównego - jednego z największych zachowanych placów targowych w Europie wraz z Sukiennicami i Wieżą Ratusza miejskiego. To również okazja by ujrzeć najstarsze zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego, dawnej Akademii Krakowskiej oraz zachowany fragment murów obronnych wraz z Bramą Floriańską, basztami oraz Barbakanem. Świetnym uzupełnieniem tej wycieczki jest zwiedzenie Muzeum Podziemia Rynku (oddział Muzeum Krakowa), gdzie można poznać historię i tradycję handlu, rzemiosła i życia w dawnym, średniowiecznym Krakowie.
Czas: 2 – 2,5 h
Zwiedzanie Muzeum Podziemia Rynku zajmuje kolejną 1h.