Plac Wolnica to Rynek miasta ulokowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku. W tym miejscu rozpoczyna się opowieść o wielowiekowym mieście, które stało się integralną częścią Krakowa na początku XIX wieku. Ratusz i fara miejska - Kościół Bożego Ciała przy rynku, Kościół Św. Katarzyny oraz Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce stanowią ważne, choć nie jedyne, punkty na chrześcijańskiej mapie Kazimierza. Miasto przez wieki stanowiło swego rodzaju konkurencję, ale i wsparcie dla najsilniejszego członu średniowiecznego trójmiasta – Krakowa. Oddzielone od niego rzeką, rozwijało się we własnym rytmie i tempie z charakterystyczną swoją wschodnią częścią zwaną Oppidum Iudeorum – Miastem Żydowskim.
Historia Żydów Kazimierskich sięga samego zarania dziejów miasta. Budynki Starej Synagogi i Synagogi Remuh wraz z ze Starym Cmentarzem, Mykwa usytuowane przy ulicy Szerokiej wraz z Synagogami Izaaka, Kupa, Tempel pozwalają zajrzeć za zasłonę czasu, który minął i podejrzeć jak przed wiekami żyli i pracowali, świętowali i odpoczywali mieszkańcy żydowskiej części miasta.
Świetnym uzupełnieniem tej wycieczki jest zwiedzenie Muzeum Judaistycznego (oddział Muzeum Krakowa), gdzie można poznać religię i tradycje Żydów Kazimierskich.
Czas: 2 – 2,5 h
Zwiedzanie Muzeum Judaistycznego zajmuje kolejne 45 min.