Wzgórze Wawelskie - tutaj rozpoczęła się historia. W tym miejscu otwieramy opowieść o mieście i królestwie. Na Wzgórzu obok siebie umieszczone zostały dwa silne, wzajemnie się wspierające a czasem konkurujące ze sobą ośrodki władzy – politycznej i religijnej. Zamek Królewski na Wawelu to siedziba królów i książąt z dynastii Piastów i Jagiellonów, w czasach rozkwitu potęgi gospodarczej i politycznej Polski. Katedra Wawelska to nie tylko kościół pełniący funkcję sakralną, z powstałym w XVII wieku „Ołtarzem Ojczyzny” poświęconym Św. Stanisławowi, ale i miejsce tryumfów, koronacji oraz pochówku władców ze wszystkich dynastii rządzących Polską oraz postaci zasłużonych dla kultury polskiej i polskiej racji stanu.
Schodząc ze Wzgórza udajemy się przez ulicę Kanoniczą, wzdłuż której mijamy wielowiekowe kamienice stanowiące niegdyś własność Kapituły Krakowskiej, Plac Św. Marii Magdaleny, ulicę Grodzką, w kierunku „serca” miasta ulokowanego w 1257 roku - Rynku Głównego. To jeden z największych średniowiecznych placów Europy. Stanowi on centrum precyzyjnie zaplanowanego w XIII wieku, nowego zespołu urbanistycznego, wielkiego założenia opartego na siatce 9 kwadratów, w którym wpisano już istniejące budynki Kościoła Św. Wojciecha oraz Kościoła Mariackiego, wyznaczono miejsce handlu – Sukiennice, Kramy, Wagi Wielką i Małą oraz miejsce sprawowania władzy – Ratusz.
Z Rynku Głównego idziemy ulicą Floriańską w kierunku zachowanego fragmentu fortyfikacji z Bramą Floriańską oraz Basztami Pasamoników, Stolarską i Ciesielską. Po przejściu Bramy ujrzymy fortecę zwaną Barbakanem, która wzmocniła obronę miasta w 1499 roku od północy. W tym miejscu przez wieki odbywały się uroczyste wjazdy orszaków królewskich, poselskich oraz trofealnych do Krakowa.
Świetnym uzupełnieniem tej wycieczki jest zwiedzenie Muzeum Podziemia Rynku (oddział Muzeum Krakowa), gdzie można poznać historię i tradycję handlu, rzemiosła i życia w dawnym, średniowiecznym Krakowie.
Czas: 2 – 2,5 h
Zwiedzanie Muzeum Podziemia Rynku zajmuje kolejną 1 h.